Genom att använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies.

Första maj 2022

På söndag är det dags! Samling i Humlegården 13:00 och avmarsch mot Norra Latin 14:00. Årets huvudtalare är Magdalena Andersson. Musik med Albin Lee Meldau.

Vi sänder live på YouTube från klockan 12:30 den 1 maj.
För dig som inte kan vara på plats i Stockholm sänder vi live på YouTube och Facebook från 12:30. Det kommer vara gäster i Studion och intervjuer och sändning på plats i Humlegården och från Norra Latin.

Program Första maj 2022 i Stockholm

09.30-10.30 La Mano, Manifestation för de Spanienfrivilliga, Katarinavägen

11.00 Kransnedläggning vid Anna Lindhs grav på Katarina kyrkogård

12.45 Kransnedläggning vid Hjalmar Brantings och Olof Palmes gravar på Adolf Fredriks kyrkogård.

Humlegården
13.00 Samling i Humlegården, plakatmålning och ansiktsmålning för de minsta.

13.40-13.59 Orkestrarna värmer upp med vårsånger i Humlegården

14.00 Avmarsch från Humlegården mot Norra Bantorget

Norra Latin
13.50 Konferencier Silvia Kakembo inleder på Norra Latin

15.00 Musikunderhållning med Albin Lee Meldau

15.05 Tal av oppositionsborgarrådet Karin Wanngård

15.10 Tal av Thomas Kullberg ordförande Byggnads Stockholm-Gotland

15.15 Musikunderhållning med Albin Lee Meldau

15.20 Tal av statsminister Magdalena Andersson

15.50 Internationalen

16.00 Slut

Fira maj i någon av Stockholms läns kommuner:

Botkyrka 10.00 samling Grindtorpsskolan, Lagmansbacken 12, 145 56 Norsborg. 10.15 Jens Sjöström, ordförande Socialdemokraterna Botkyrka
10.30 Tal Karl-Petter Thorwaldsson, statsråd, Alby Torg
Korvgrillning och mingel fortsätter till 12.00

Danderyd 11.30 Samling på Thelins konditori i Mörby Centrum

Ekerö 10.00 Mälarötorg 8, 178 30 Ekerö.
Materialutdelning, musik. Tal Dag Larsson, riksdagsledamot

Haninge 09.30 Poseidons Torg, barnkaktiviteter
10.30 Demonstrationståget avgår till Kulturhuset, Poseidons Torg 8
11.00 Tal av Anna Vikström, riksdagsledamot, Meeri Wasberg, KSO
Berker Kotan, SSU, Anett Haaf, S-kvinnor

Huddinge 10.30 samling Sjösalatorget 1, Huddinge
11.00 Tal Huddinge Centrum, Sjödalstroget 1, Sara Heelge Vikmång, KSO-kandidat, David Magnusson, SSU
Kamile Ünver, Kommunal, Aida Hadzialic, regionråd. Musik

Järfälla Kl. 10.30 Vasaplatsen, Jakobsberg
Victor Harju, ordförande Socialdemokraterna Järfälla
Linnea Ikpo, SSU-ordförande.
Christopher Lindvall, riksdagskandidat
Eva Ullberg, kommunalråd i opposition

Lidingö Sturevägen 38, Lidingö
kl.10:00-11:30 Plakatmålning
kl.11:30-12:30 Tal av Daniel Larson, oppositionsråd, Ewa Lantz, ordförande Socialdemokraterna Lidingö
kl.12:30-13:00 Korv med bröd, dryck, kaffe och bulle inför avfärd mot Humlegården.

Nacka 11.00 Samling Fisksätra Torg
11:05 Tal av Lawen Redar, riksdagsledamot, Johanna Kvist, oppisitionsråd, Gunnel Nyman-Gräff, S-kvinnor, Moska Hassas, SSU
12.46 Saltsjöbanan till Stockholm

Norrtälje 10.00 Hallstavik Centrumtorget
Tal av Markus Selin, riksdagsledamot, Ulrika Falk, oppositionsråd, Aleksandar Snrdovis, Ordförande Pappers avd 68, Christer Hallingström, Kommunal
Musikunderhållning med Malin Berglund och Rolf Hedin 
12.00 Norrtälje, Societetsparken 
Tal av Markus Selin, rikdagsledamot
Ulrika Falk, oppostionsråd 
Lotta Svenander, Kommunal
Henning Larsson, SSU 
Musikunderhållning med Sven Fredriksson och Ellinor Videfors 

Nykvarn firar med Södertälje

Nynäshamn 11.30 Samling Villan vid Alkärrsplan (tvärs över parkeringen vid Systemet.)
Tåg tillsammans med Södertörns Brass.
12.00 Tal på Stadshusplatsen
– Christer Dahl, orförande Socialdemokraterna Nynäshamn
– Jens Sjöström, Regionråd
– SSU, S-kvinnor
Kör och Brass.
13.00 Kaffe och bulle inne i Folkets hus.

Salem 10.00 Folkets Hus, Rönninge
Talare Ingela Nylund Watz, riksdagsledamot, Arne Närström, oppositionsråd

Sigtuna 10.30 Samling Valsta Torg, Hammargatan 6. Musik
11.00 Tal av SSU och Tro och Solidaritet, Marie Axelsson, oppositionsråd
11.30 Tal Malin Ackholt, ordförande Hotell- och Restaurangfacket

Sollentuna 10.30 Samling Coop, Sollentunamässan, Sollentuna
11.00 Malmparken, Sollentuna.Malik Syan, ordförande Socialdemokraterna Sollentuna, Anton Lindgren, oppositionsråd
Subhran Tidblad, SSU Sollentuna
11.45 Sara Kukka-Salam, ordförande Tro och Solidaritet

Solna se Sundbyberg

Sundbyberg 09.30 Facklig frukost, Folkets Hus, Sturegatan 12
09.45 Tåget avgår mot Tornparken
10.25 Alexandra Völker, ordförande Socialdemokraterna Sundbyberg, Elisabeth Brolin, ordförande Socialdemokraterna Solna
10.30 Magdalena Andersson, statsminister
10.55 Peter Schilling, KSO, Sundbyberg, Sara Kukka Salam oppositionsråd Solna

Södertälje Marenplan, Strandgatan 1
09:30-11:00 Gör ditt egna plakat
11:00-12:00 Appeller, intervjuer & musikkår
12:15 Tåget avgår till Stora torget, Storgatan 17
12:30-14:00 Tal Karl-Petter Thorwaldsson statsråd, Boel Godner KSO, Johan Andersson, ordförande Socialdemokraterna Södertälje
Musik och sång från scenen, hoppborg för de små. Fika för alla.

Tyresö 11:00 Samling vid Granängsringen
11:10 Avgång mot Stadsparken
11:30 Tal av Anita Mattson, Kommunstyrelsens ordförande, Mathias Tegner, riksdagsledamot.

Täby 11.00 till 13.00 Täby Torg, Täby Centrum, Göran Elgfeltd gata 24
Talare Katarina Berggren, Valledare Kommunal
Barbro Lindberg, S-ordförande i Täby, artisten Malcolm B
Agneta Lundahl Dahlström, kommunalråd i opposition
Janne Boman, kommunalråd i opposition
Sandra Samuelsson, ordförande SSU i Täby
Barnaktiviteter, vi bjuder på fika! VÄLKOMNA!

Upplands Väsby 10.00 Samling Suseboparken
Tal av Leif Nysmed, riksdagsledamot, Anna Rosenqvist, vice ordförande Kommunal sektion Norr
Mathias Bohman, oppositionsråd
Sång och musik Gun Bjurberg och Birgitta Söderström
Vi bjuder på korv och fika!

Upplands-Bro Bro Centrum
10.30 Camilla Janson, oppositionsråd
Rasmus Lindstedt, SSU
Laila Norstad, Kommunal
Buss till demonstrationen i Stockholm avgår från Bro Centrum kl. 12.00 och Kungsängens station kl. 12.15

Vallentuna 19.45 Vallentuna blåsorkester, Tuna Torg 1, Vallentuna centrum
Azadeh Rojhan Gustafsson, riksdagsledamot
Monique Nilfors, ordförande Socialdemokraterna Vallentuna
Jerri Bergström, oppositionsråd Vallentuna

Värmdö 10.45 Kyrkstallet, Gustavsbergs Centrum
11.00 Tal av Åsa Westlund
11.35 Prisutdelning Årets Entreprenör
12.00 Tal av Jennie Öhman, Karl Kangas
Musik

Österåker Klockan 11.00 – 12.00
1a Maj i Österåker Åkersberga sker på Storängstorget (Storängstorget 1)
Kristina Embäck, ordförande arbetarekommunen
Edvin Wikström, SSU-Österåker
Mats Lundström, LO Österåker
Gunilla Niss, S-kvinnor
Johan Dagerhamn, riksdagskandidat
Sofia Almgren, kommunalrådskandidat

facebook Twitter Email