Kandidater 2018

Socialdemokraterna i Stockholmsregionen ställer upp i samtliga val. Här är våra främsta namn till riksdag, landsting och kommun.

Socialdemokraterna i Stockholm

Våra främsta namn till riksdagen

Anders Ygeman,                    följ Anders
Ylva Johansson,                     följ Ylva
Dag Larsson,                          följ Dag
Annika Strandhäll,                 följ Annika
Anders Österberg,                följ Anders
Lawen Redar,                         följ Lawen
Kadir Kasirga,                        följ Kadir

Du hittar pressbilder här

Våra främsta namn till landstinget

Mattias Vepsä,                       följ Mattias
Robert Johansson,                 följ Robert
Tara Twana,                            följ Tara
Hanna Jokio,                          följ Hanna
Talla Alkurdi,                          följ Talla
Elvir Kazinic,                           följ Elvir

Vårt främsta namn till kommunen

Karin Wanngård,                    följ Karin

Socialdemokraterna i Stockholms fullständiga listor för; kommun, landsting och riksdag.

Socialdemokraterna i Stockholms län

Våra främsta namn till riksdagen

Magdalena Andersson,            följ Magdalena
Mikael Damberg,                     följ Mikael
Helene Hellmark Knutsson,     följ Helene
Ibrahim Baylan,                        följ Ibrahim
Åsa Westlund,                          följ Åsa

Vårt främsta namn till landstinget

Erika Ullberg,                           följ Erika

Våra främsta namn till kommunerna

Ebba Östlin, Botkyrka,                            följ Ebba
Jenny Åkervall, Danderyd,                      följ Jenny
Hanna Svensson, Ekerö,                          följ Hanna
Meeri Wasberg, Haninge,                       följ Meeri
Sara Heelge Vikmång, Huddinge,           följ Sara
Claes Thunblad, Järfälla,                         följ Claes
Daniel Larson, Lidingö,                            följ Daniel
Khashayar Farmanbar, Nacka,                 följ Khashayar
Ulrika Falk, Norrtälje,                               följ Ulrika
Märtha Dahlberg, Nykvarn,                     följ Märtha
Patrik Isestad, Nynäshamn,                     följ Patrik
Arne Närström, Salem,                            följ Arne
Marie Axelsson, Sigtuna,                         följ Marie
Joakim Jonsson, Sollentuna,                   följ Joakim
Arne Öberg, Solna,                                 följ Arne
Peter Schilling, Sundbyberg,                  följ Peter
Boel Godner, Södertälje,                        följ Boel
Anita Mattsson, Tyresö,                          följ Anita
Annica Gryhed, Täby,                              följ Annica
Camilla Janson, Upplands-Bro,               följ Camilla
Mathias Bohman, Upplands Väsby,        följ Mathias
Jaana Tilles, Vallentuna,                          följ Jaana
Jan-Olof Schill, Vaxholm,                        följ Jan-Olof
Mikael Lindström, Värmdö,                    följ Mikael
Ann-Christine Furustrand, Österåker,    följ Ann-Christine

Socialdemokraterna i Stockholms läns fullständiga listor för kommun, landsting och riksdag.

facebook Twitter Email