Kandidater kretsvis

Stockholms partidistrikt ska totalt rösta fram 35 ombud till partikongressen. Nedan framgår hur många ombud respektive krets har och vilka kandidater som ställer upp.

SÖDERMALM – FÖRSTA KRETSEN

Antal ombud: 6
Joanna Abrahamsson
Elsemarie Bjellqvist
Per Björcke
Lena Annelie Susanne Carlsson
Ewa Carlsson Hallberg
Karl Johan Alexander Ekegren
Åsa Ekman
Enna Gerin
Anders Göransson
Lotten Hammar
Madeleine Elisabeth Hjort
Silvia Kakembo
Daniel Lind
Måns Lönnroth
Magnus Nilsson
Angelica Wictoria Norlén
Katrin Nyström
Roger Österman Persson
Håkan Sandh
Karin Tora Gunnevi Stigbrand
Bertil Stockhaus
Daniel Suhonen
Gunnar Söderholm
Mattias Vepsä
Mia Andersson Wikholm
Amanda Åkerlind
Gustav Österman

BROMMA KUNGSHOLMEN – ANDRA KRETSEN

Antal ombud: 3
Ulf Lars Fredrik Bergström
Karina Cubilla
Inger Edvardsson
Mats Engström
Gunilla Goës
Johan Heinonen
Robert Johansson
Johanna Karlsson
Olof Larsson
Hector David Lopez Rivera
Zandra Michal
Mattias Nilsson
Carl-Michael Palmér
Erik Persson
Nick Rejimand
Christian Kee Baek Rudenäs
Jakob Sahlin
Maria-Elsa Salvo Miranda
Felicia Kavallin Schartner Giertta
Emil Stensson
Fredrik Strelert
Kovan Tunaramedî
Gabriele Winai Ström

NORRA INNERSTAN – TREDJE KRETSEN

Antal ombud: 3
Joel Victor Sebastian Andreasson
Birgit Marklund Beijer
Sven Britton
Viktoria Lotta Cibic
Rebecka Glaser
Samuel Gustafsson
Noor Karim
Ossian Isaac Saul Karlsson
Sultan Kayhan
Katarina Krönenstedt
Matz Larsson
Emelie Linde
Malin Dahlberg Markstedt
Barni Noor
Johanna Nyman
Annie Margareta Ross
Eli Genesis Israel Rätväg
Nadja Yvonne Sandberg
Chadi Toprak
Tara Twana
Jakob Wagner
Eli Rätväg

SYDOST – FJÄRDE KRETSEN

Antal ombud: 7
Kjell Backman
Gabriella Bauer
Raul Björk
Ngabissio Aristide AG Bonnevier
Alma Carlsson
Daniel Carlstedt
Felix Antman Debels
Lisa Diaz
Ingela Edlund
Jens Ergon
Anders Eriksson
Felix Finnveden
Simon Peter Froster Delbom
Jytte Guteland
Thomas Hammarberg
Erik Hultqvist
Anki Johansson Segerlind
Hanna Jokio
Markus Kallifatides
Birger Kato
Gustav Björklund Larsen
Anton Levein
Erik Normark
Inga Näslund
Alexander Ojanne
Pontus Olsson
Alexander Petersson
Alfhild Petrén
Emmelie Renlund
Ebba Ringborg
Andres Mathias Rost
Moa Sahlin
Rita Johanna Salmi
Mahtab Sayadi
Mohammad Sayadi Takhtehkar
Anna-Lena Strindlund
Linn Svansbo
Ulf Walther

SYDVÄST – FEMTE KRETSEN

Antal ombud: 4
Jerry Adbo
Talla Alkurdi
Sefkan Robin Aygün
Emilia Bjuggren
Annika Granlund
Chani Ebrahim Hamasdi
Carl Henrik Housten
Lowisa Ivman Anderzon
Johan Sarmad Jaudat
Stefan Johansson
Heidi Lampinen
Carina Lenngren
Andreas Lind
Ulrika Lorentzi
David Loveday
Salar Rashid
Gunno Sandahl
Åsa Schneider
Natalie Sial
Eva Louise Erlandsson Slorach
Samuel Somo
Daniel Vencu Velasquez Castro

VÄSTERORT – SJÄTTE KRETSEN

Antal ombud: 3
Linda Agetoft
Tord Andnor
Fanny Ankarcrona
Norma Aranda De Gutierrez
Lara Badinson
Shuta Bari
Lisa Carlsson
Alicia Ebba Concordia Dickner
Tareq Said Metwaly Hassan
Benjamin Ivansson
Anna Jonazon
Oscar Karlsson
Kadir Kasirga
Elvir Kazinic
Inger Lagerman
Allan Mohammed
Tim Johan Kenny Norlander
David Persson
Viktor Risling
Mirja Räihä
Emelie Stark
Sinikka Suutari

SJUNDE KRETSEN

Antal ombud: 9
Anton Alsander
Jenny Marie Andersson
John Balci
Karolina Hanna Viola Bauer Alpsjö
Jesper Hansen
Emmy Henriksson
Viktor Skyrman
Karin Ellen Svedberg
Karin Åkersten
Kalle Dramstad

facebook Twitter Email