Ombud till partikongressen

Här presenterar vi resultatet av omröstningen av kongressombud. Stockholm kommer att representeras av 35 ombud.

Ombudsval kongress 2021
Resultat per krets, angivet antal röster per kandidat. Sidan är under uppdatering!

Valkrets 1 Södermalm

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Daniel Suhonen 304 Ombud
2   Mattias Vepsä  268 Ombud
3   Enna Gerin  208 Ombud
4   Silvia Kakembo  204 Ombud
5   Åsa Ekman  180 Ombud
6   Ewa Carlsson Hallberg  165 Ombud
7   Mia Andersson Wikholm  135 Ersättare
8   Elsemarie Bjellqvist 134 Ersättare
9   Anders Göransson 130 Ersättare
10   Joanna Abrahamsson 123 Ersättare
11   Magnus Nilsson 110 Ersättare
12   Amanda Åkerlind 110 Ersättare
13   Lotten Hamma 103 Ersättare

14 Daniel Lind 98
15 Måns Lönnroth 94
16 Katrinn Nyström 89
17 Gunnar Söderholm 86
18 Gustav Österman 74
19 Karin Tora Gunnevi Stigbrand 73
20 Bertil Stockhaus 71
21 Håkan Sandh 51
22 Lena Annelie Susanne Carlsson 49
23 Madeleine Elisabeth Hjort 46
24 Karl Johan Alexander Ekegren 38
25 Per Björcke 23
26 Angelica Wictoria Norlén 10

Valkrets 2 Bromma Kungsholmen

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Maria-Elsa Salvo Miranda 105 Ombud
2   Robert Johansson 85 Ombud
Karina Cubilla 81 Ombud
Inger Edvardsson 62 Ersättare
Zandra Michal 60 Ersättare
Felicia Kavellin Schartner Giertta 43 Ersättare
7 Hector David Lopez Riviera 41 Ersättare
Johan Heinonen 39 Ersättare

9 Carl-Michael Palmer 37
10 Fredrik Strelert 30
11 Johanna Karlsson 28
11 Gabriele Winai Ström 28
13 Erik Persson 26
13 Jakob Sahlin 26
14 Mats Engström 23
15 Emil Stensson 22
16 Gunilla Goës 10
17 Ulf Lars Fredrik Bergström 8
18 Nick Rejimand 5
19 Christian Kee Baek Rudenäs 4
19 Mattias Nilsson 4
20 Olof Larsson 2
20 Kovan Tunaramedi 2

Valkrets 3 Norra innerstan

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Annie Margareta Ross 96 Ombud
2   Jakob Wagner 72 Ombud
3   Johanna Nyman 70 Ombud
4   Tara Twana 58 Ersättare
Birgit Marklund Beijer 54 Ersättare
Emelie Line 41 Ersättare
7 Matz Larsson 40 Ersättare

8 Sven Britton 38
9 Rebecka Glaser 35
10 Barni Noor 34
11 Noor Karim 33
12 Katarina Krönenstedt 26
13 Malin Dahlberg Markstedt 20
13 Samuel Gustafsson 20
14 Nadja Yvonne Sandberg 17
15 Chadi Toprak 13
16 Eli Rätväg 12
17 Joel Victor Sebastian Andreasson 11
17 Viktoria Lotta Cibic 11
19 Ossian Isaac Saul Karlsson 7

Valkrets 4 Sydost

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Markus Kallifatides 288 Ombud
2   Moa Sahlin 275 Ombud
3   Alexander Ojanne 218 Ombud
4   Linn Svansbo 208 Ombud
5   Jytte Guteland 206 Ombud
6   Jens Ergon 199 Ombud
7   Gabriella Bauer 198 Ombud
8   Thomas Hammarberg 167 Ersättare
9   Emmelie Renlund 162 Ersättare
10   Hanna Jokio 132 Ersättare
11   Aristide A G Bonnevbier Ngabissi 122 Ersättare
12   Alma Carlsson 108 Ersättare
13   Mahtab Sayadi 100 Ersättare
14   Ebba Ringborg 99 Ersättare
15   Daniel Carlstedt 97 Ersättare

16 Ulf Walther 88
17 Inga Näslund 80
18 Ingela Edlund 78
19 Rita Johanna Salmi 71
20 Alfhild Petrén 68
21 Anders Eriksson 66
22 Felix Finnveden 61
22 Pontus Olsson 61
24 Anton Levein 52
24 Anna Johansson Segerlind 52
24 Anna-Lena Strindlund 52
27 Alexander Petersson 46
28 Felix Antman Debels 45
29 Gustav Björklund Larsen 41
30 Birger Kato 40
31 Erik Nordmark 33
32 Erik Hultqvist 30
33 Kjell Backman 29
34 Andres Mathias Rost 17
35 Mohammad Sayadi Takhtehkar 16
36 Simon Peter Froster Delbom 14

Valkrets 5 Sydväst

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Emilia Bjuggren 166 Ombud
2   Talla Alkurdi 156 Ombud
3   Ulrika Lorentzi 136 Ombud
4   Andreas Lind 125 Ombud
5   Åsa Schneider 106 Ersättare
6   David Loveday 84 Ersättare
7   Jerry Adbo 83 Ersättare
8   Stefan Johansson 79 Ersättare
9   Lowisa Ivman Anderzon 68 Ersättare

10 Daniel Vencu Velasquez Castro 67
11 Salar Rashid 64
12 Natalie Sial 56
13 Heidi Lampinen 54
13 Samuel Somo 53
15 Carina Lenngren 46
16 Eva louise Erlandsson Slorach 42
17 Gunno Sandahl 38
18 Robin Aygün 22
19 Chani Ebrahim Hamasdi 15
20 Johan Sarmad Jaudat 4

Valkrets 6 Västerort

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Kadir Kasirga 61 Ombud
2   Oscar Karlsson 53 Ombud
3   Emelie Stark 49 Ombud
4   Lisa Carlsson 48 Ersättare
5   Mirja Räihä 44 Ersättare
6   Benjamin Ivansson 43 Ersättare
7   Elvir Kazinic 35 Ersättare

7 Norma Aranda De Guttierrez 35
9 Sinikka Suutari 34
10 Anna Jonazon 28
10 David Persson 28
12 Shuta Bari 27
13 Viktor Risling 20
14 Alicia Ebba Concordia Dickner 19
15 Inger Lagerman 18
16 Linda Agetoft 14
16 Lara Badinson 14
18 Allan Mohammed 11
19 Tareq Said Metwaly Hassan 10
20 Tim Johan Kenny Norlander 5

Valkrets 7

Plats   Namn Antal röster Ombud/ersättare
1   Jenny Marie Andersson 576 Ombud
2   Kalle Dramstad 571 Ombud
3   Karolina Hanna Viola Bauer Alpsjö 568 Ombud
4   Jesper Hansen 563 Ombud
5   Viktor Skyrman 546 Ombud
6   Karin Ellen Svedberg 545 Ombud
7   Anton Alsander 522 Ombud
8   Lisa Diaz/td>

518 Ombud
9   Karin Åkersten 465 Ombud
10   Emmy Henriksson 400 Ersättare
11   John Balci 135 Ersättare

Klicka här för att få en sammanställning av resultatet i en pdf.

facebook Twitter Email