Nu kan Stockholms stads yrkeselever få sitt körkort betalt
Ungdomsarbetslösheten i Sverige är bland den högsta i EU och för många jobb är körkort ett krav. För att öka attraktiviteten på stadens egna yrkesutbildningar och ge fler unga bättre chanser på arbetsmarknaden inför det rödgröna styret nu körkortsstipendium för elever på vård- och omsorgsprogrammet samt fordon- och transportprogrammet.

- Fler unga måste ges chansen att snabbt komma ut på arbetsmarknaden efter gymnasiet, och i Stockholm har vi en utbredd kompetensbrist både inom vård- och omsorg och fordon- och transport. Vi har under hela mandatperioden arbetat för att stärka yrkesprogrammens attraktivitet, och körkortsstipendiet blir ytterligare ett verktyg för det. Förhoppningen är också att kraven för att ta del av stipendiet blir en morot för eleverna att nå sina betygsmål och slutföra sina studier, säger skolborgarrådet Emilia Bjuggren (S).
Körkortsstipendiet införs för elever som nu till höstterminen börjar årskurs ett på de berörda programmen på Kungsholmens västra gymnasium och Stockholms transport- och fordonstekniska gymnasium. Även elever inom anpassad gymnasieskola som läser programmet för fordonsvård och godshantering omfattas av stipendiet.
Maxbeloppet är 15 000 kronor och gäller samtliga moment för körkortsutbildningen. För att vara kvalificerad för stipendiet krävs ett års färdigställda studier, godkänt i samtliga ämnen samt god skolnärvaro.